Сряда, 25 Ноември 2015 08:23 |
Работодателите, желаещи да се включат в схемата „Младежка заетост”, могат да подават своите заявки в бюрата по труда в цялата страна до 31 декември 2015 г.
Схемата е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014 -2020 и ще се изпълнява от Агенцията по заетостта на територията на цялата страна. Тя ще осигури стаж и обучение на работното място на 8 000 младежи на възраст до 29 години включително.
Схемата „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат младежи в две основни направления:
- oСтажуване: Работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на наетия по схемата младеж. Целта е максимално усвояване на практически умения по придобита професия или специалност в рамките на стажа;
- oОбучение по време на работа: По време на работния процес тече и обучение на служителя по определена професия или специалност, като за целта се предвижда работодателят или определен от него служител да изпълнява ролята на наставник на включения в обучение по време на работа младеж.
И в двата случая, ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място на работа, се осигуряват средства за транспорт от и до работното място за първия месец от стажа/обучението.
На работодателите, които осигурят стажуване по схемата, ще бъдат покрити разходите за:
- oвъзнаграждения в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към която се отнася разкритото стажантско място;
- oздравните и социалните осигуровки на младежите за срок от 6 месеца.
Ако след изтичането на стажа младежът остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, на работодателя ще бъдат допълнително покрити разходите за социално и здравно осигуряване за срок от още 6 месеца. Разходите за възнаграждението на наставника по време на стажуване няма да бъдат покрити от схемата и остават за сметка на работодателя.
На работодателите, които осигурят обучение по схемата, ще бъдат поети разходите за:
- oвъзнаграждения на наетото лице в размер на 90% от минималната работна заплата за страната;
- oразходите за здравни и социални осигуровки за срок от 6 месеца.
Разходите за възнаграждение на определения от работодателя наставник ще бъдат поети от програмата (1/2 от минималната работна заплата за страната).
Подробна информация за работодателите е публикувана на официалната страница на Агенцията по заетостта и на информационните табла в бюрата по труда. |
|
Вторник, 24 Ноември 2015 16:10 |
На днешния ден – 24 ноември, в местността „НЕШКОВО БЪРДО“ в околностите на гр. Димитровград, Република Сърбия, възпоменателно тържество и заупокойна литургия бяха организирани от ръководството на общината в чест на загиналите български и сръбски воини. Преди 130 години на това място се сражават не като врагове, а като противници, млади войници от две съседни държави, храбри, самоотвержени, дисциплинирани и чинно изпълняващи безумните заповеди и решения на жалки политици. В тази битка умират над 130 от тях, над 400 са тежко ранени и осъдени до края на своя живот да бъдат инвалиди. Само 2 години след това – в далечната 1887 г., на същото място местни родолюбци и патриоти изграждат паметник-костница в чест на погиналите - и сърби, и българи, с което ясно засвидетелстват отношението си към този безумен акт на братоубийство и волята си никога повече това да не се случва.
През 2005 г. този паметник бе реновиран, обновен и осветен в тържествена церемония, на която присъстват първите мъже на двете съседни държави – премиерът на Република Сърбия Таджич и президентът на Република България Първанов.
Днес , в чест на 130-годишнина от това сражение и гибелта на стотиците войни, тук пристигнаха официални лица и гости, посланици и военни от двете съседни държави и с дълбоко преклонение поднесоха венци и цветя, а в трогателните си слова изразиха категорично мнение жестокия урок от 1885 година никога да не се повтаря.
|
продължава>
|
Петък, 20 Ноември 2015 15:37 |
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 Следваща > Край >>
|