Петък, 18 Юни 2010 16:13

ОбразованиеНа територията на община Драгоман съществува едно училище, една детска ясла и една детска градина с филиал в с. Габер.

СОУ "Христо Ботев" - гр. Драгоман

На 01.09.1921 год. се открива за първи път прогимназия на гара Драгоман. Това се налага от увеличаване на селището, поради заселването на бежанци след сръбската окупация на Цариброд и преместването на митницата в Драгоман. Училището е трикласно и се посещава в частната къща на Милан Аначков. През 1931 год. то става районна прогимназия.

На 15.09.1938 год. учениците се преместват в новопостроената училищна сграда. На 02.06.1939год. училището учредява за патрон безсмъртния поет-революционер Христо Ботев. През 1971 год. влиза в експлоатация новопостроената част от още 6 класни стаи. От 1974 год. училището е обявено за ЕСПУ. Закупува се ново обзавеждане и се подобрява материално-техническата база. През 1989 год. то е обявено на СОУ. От 1994 год. в училището се въвежда предпрофесионална подготовка, по която се подготвят два випуска по специалностите банково дело и митническо комисионерство. През 2004 год. в СОУ „Христо Ботев” е въведена паралелка с технологичен профил – туризъм. Към момента в училището се обучават 323 ученика.

cat_obrazovanie_sou_hr_botev_1
cat_obrazovanie_sou_hr_botev_2
cat_obrazovanie_sou_hr_botev_3
dsc00320.jpga
dsc00321.jpga
dsc00323
dsc08857.jpga
picture 036.jpg a

Целодневна детска градина "Радост" -гр. Драгоман

На първия етаж в сградата на тогавашния съвет през 1962г. започва работа първата ЦДГ в гр.Драгоман с директор Тотка Йончева.Четири години по късно през юни 1966г. детската градина се изнася в нова сграда направена за детска ясла с директор Т.Каралеева. От 01.02.1975г. започва да функционира пълноценно новопостроената сграда на ул.Три уши №3, с първи директор Милка Китова.

cat_obrazovanie_gradina_dragoman_1
cat_obrazovanie_gradina_dragoman_2
cat_obrazovanie_gradina_dragoman_3
cat_obrazovanie_gradina_dragoman_4
cat_obrazovanie_gradina_dragoman_5
cat_obrazovanie_gradina_dragoman_6

Детска ясла "Здравец"-гр.Драгоман

Детска ясла „Здравец" е построена през 1963 год. и е с капацитет 50 деца. Сградата е разположена върху дворно място от 3 дка. Към момента в нея функционира една група с 20 деца.

Идеята е персонала в детското заведение да  се грижи за децата целогодишно чрез традиционни и модерни методи за възпитание и обучение.

Целта е децата да растат физически и психически здрави и щастливи, да се научат да живеят заедно, да споделят дейности и общи пространства, да открият един нов свят, който ще поискат да опознаят.

Персоналът на Детска ясла"Здравец" знае колко отговорна задача е отглеждането на всяко дете.
Детска ясла „Здравец" осигурява на децата:
  • Грижи през цялата година без ваканция;
  • Целодневен престои /7.00 - 18.00ч./
  • Хранене - две закуски и обяд по изготвено от диетолог меню, собствена кухня;
  • Просторна занималня, спално помещение, помещение за хранене;
  • Обширен, богато озеленен двор с площадки за игри и разходки;
  • Медицински персонал, три мед. сестри - осигуряват грижи за здравето на децата;
  • Подбран екип - ориентиращ усилията си към дейност, спомагаща придобиването на позитивни умения и навици - стимулира развитието на доверие, инициативност,  самостоятелност и морално - волеви качества у децата.
Стремежът е да се създаде  близка до семейната среда уют и емоционален комфорт.
Девизът на детска ясла "Здравец" е:
"Помогни ми да се справя сам"

Д-р Мария Монтесори

cat_obrazovanie_iasla_zdravec_1