10 февруари - Св. Харалампий - празник на пчеларите
Събота, 10 Февруари 2018 07:22

Честит Св.Харалампий!

honey flowers 1

На 10 февруари българската православна църква отбелязва Св. Харалампий Чудотворец.
Историческата личност Харалампий е живял през ІІ век, заемал е епископската катедра в гр. Магнезий, гръцката област Тесалия. Като много от раннохристиянските мъченици  и той загива в името на вярата през 198г. от н.е. Според народното вярване Св. Харалампий е покровител, защитник от болестта чума, която в миналото е вземала много жертви. За да се предпази населението от страшната болест и да бъде омилостивен светията - българите са му отредили ден за честване в традиционния календар.
Св.Харалампий е повелител и на пчелите. Затова и пчеларите го смятат за свой закрилник. Медът произведен от пчелите е основно средство в народната медицина за лечение на много заболявания. Той отдавна е доказал своите лечебни свойства. Традицията повелява, на този ден, на обредния хляб да се слага мед.
Честит Св.Харалампий!

Уважаеми пчелари, пожелавам Ви да сте живи и здрави Вие, Вашите семейства, и пчелните Ви семейства. Дано Св.Харалампий дари пчелите Ви с успешно презимуване и пълни магазини с мед!!!
Честит празник!

Андрей Иванов