РТГС "Нишава-Стара Планина"
Понеделник, 14 Октомври 2013 10:25
1262773 628286270556605 1318799446 o На 08 октомври в град Бабушница, Република Сърбия се проведе среща на Еврорегион „Нишава”.Основната цел на събитието беше подписването на протокол за регионално сътрудничество между регионите„Нишава” и „Стара планина”. С обединяването на двата региона, през следващия програмен период 2014 – 2020 г. общините членки ще имат по-голяма възможност за ползването на средства от Европейския фонд за регионално развитие.

На срещата бе обсъден и вариант за сътрудничество и по нататъшно включване и на общини попадащи в Дунавския регион. На срещата бяха обсъдени 4 конкретни проекта, които трябва ад бъдат разработени до началото на 2014г., с цел подготовка на апликационни форми за осигуряване на финансирането им . Беше обсъден и въпросът за устойчивост на проектните предложения, като всички кметове се обедниха зад искането общините да не участват със собствени средства. От сръбска страна на срещата бяха поканени управителя на окръг Пирот и представител на Министерство на регионалното развитие на Република Сърбия, които поеха ангажимент от сръбска страна държавата да предприеме необходимите действия по осигуряване на необходимите средства и помощ по изпълнението на проектите.